Grajciar (Bratislava)

Aj keď GRAJCIAR je vekom veľmi mladá kapela (vznikla v roku 2014),jej zostavu tvoria muzikanti, ktorí stáli pri zrode country a bluegrassovej scény na Slovensku.

Zrodila sa na základoch dvoch bratislavských kapiel. Trampskej kapely „Old Tramp Band“ (OTB) a kapely (MTI) „Musí To Ísť“, ktorej doménou bol „bluegrassik“ a oldtime music. Kapelky by možno hrali osve dodnes, keby ich členovia nepodľahli rôznym neduhom, ako je cestovanie za prácou, sťahovanie sa za láskou, prepadnutie rybolovu. No a niektorým elán zobrali aj zdravotné problémy. Ale, ako to v živote býva, dobré základy sú ideálnym podhubím pre zrod ďalšej kvality. Názov kapely bol spočiatku chameleónsky, čo má na svedomí bývalý bendžista Robo Neuser. Na záver prvého spoločného hrania ovplyvnený dobrou náladou v trampskej spoločnosti, spontánne vyhlásil „Dnes vám hrala kapela Zelený Grajciar!“, čím prekvapil aj spoluhráčov. A potom to už išlo samo. Názov sa menil podľa počasia i ročného obdobia. V zime hral na zahriatie Biely Grajciar, keď pršalo mohli ste počúvať Mokrý Grajciar a keď jeseň vymaľovala prírodu roztancoval vás Farebný Grajciar. Keď vyčerpali všetky prívlastky a nechceli sa opakovať, zostali pri dobrej tvrdej mene GRAJCIAR. Niektorých členov súčasnej kapely spája aj spoločná minulosť v iných slávnych kapelách, ako napríklad kapela Harvestri, ktorá sa niekoľkokrát dostala aj za bránu Porty. Najvyšší čas prezradiť zostavu kapely a ich trampskú príslušnosť:

Rudolf Jurkech  – mandolína, kapelník, (člen T.O. TÚLAVÝ OROL)

Pavol Richter     – gitara, hlavný spev, (T.O. BOJOVÍ VLCI)

Peter Szabados  – steel gitara, dobro, vokál (rodové spojenie s T.O. TÚLAVÝ OROL)

Martin Masaryk – husle, vokál

Pavol Hrdý        – basová gitara, vokál, (T.O. TÚLAVÁ LÍŠKA)

Kapela nemá vyhranený štýl, mení ho podľa priania poslucháča a zahrá všetko, čo mu vidí na očiach. Nebránia sa krčmovým hraniam a country bálom. Vítaní sú na trampských potlachoch a slezinách. V malíčku majú českú country hudbu i trampské perly. No a korunou nad tým všetkým je ich vlastná tvorba, resp. piesne ich dvorného autora Tibora Mažára z T.O. OLD KLONDIKE. Keďže trampské duše sú kamarátske, kapela nám dovolila nazrieť do svojej kuchyne a tam sa pravé chystajú ingrediencie na CD album, ktoré sa upečie v štúdiu Petra Szabadosa. Trampské tamtamy šíria do sveta novinku, že kapela Grajciar sa stala v máji 2019 absolútnym víťazom 44. ročníka Festivalu trampskej piesne v Horním Jelení. Uspela u poroty aj divákov. Máme sa na čo v Šuňave tešiť.

Spískali:  Jana „Amazonka“ Matzová a Ľubo „Puky“ Wágner – T.O. Čierna Puma (BB)

Gramatický dohľad: Tibor „Tik“ Kováč T.O. Sosna (KE)