Prospektori (Skalica)

Hudba kapely s názvom Prospektori je spomienkovým návratom do starých dobrých čias, lahôdkou pre milovníkov tohto obdobia a pre súčasníkov príjemným spestrením a obohatením slovenskej hudobnej scény. 

Slovenská kapela Prospektori vznikla v Skalici už v roku 1973 a je to jedna z najstarších country kapiel na Záhorí. V ich vtedajšom repertoári boli piesne legendárnych českých kapiel Greenhorns, Rangers a KTO. Význam slova „prospektori“ hovorí, že to boli hľadači zlata a dobrodruhovia na americkom kontinente. Títo naši Prospektori kutrali poklady v hudobnom svete. Navzájom sa zohrávali, a keďže to boli muzikantskí dobrodruhovia, jedni prichádzali a druhí odchádzali. Kapelou prešli postupne tri desiatky muzikantov. Počas svojej existencie Prospektori účinkovali na mnohých koncertoch, oslavách, svadbách a báloch. Zúčastňovali sa festivalov na Slovensku i v Čechách, kam mali iba na skok. Svoje pôsobenie ukončili v 80-tych rokoch minulého storočia.   

Dobrú značku v podobe pomenovania kapely udržal pôvodný člen Aleš Macháček. Prizval k sebe nového dobrodruha Ľuboša Beňu, ktorý ako hudobník päťkrát prevandroval Ameriku, kde nasával bluesovú a country hudbu v štátoch Tennessee, Mississippi, Louisiana, Alabama a navštívil mekku country hudby mesto Nashville. Jeho hudobný výkon je počuteľný v úvodnej piesni s názvom „Dobré ráno, blues“ v českom filme „Občanský průkaz“ a viditeľný v úlohe krčmového hráča v tomto filmovom diele. Spojením veľkej chuti hrať sa zrodil základ rozhodnutia pre návrat, a tak  súčasní Prospektori fungujú od roku 2018 znovu, a v tejto zostave:  

Ľuboš Beňa – spev, gitara

Aleš Macháček – spev, banjo, husle

Štefan Chocholáček – spev, kontrabas


Kapela sa nebráni hosťovaniu iných muzikantov, čím sa ich pôsobenie obohacuje. Repertoár pozostáva z obľúbených amerických „old-time“ štandardov spievaných v angličtine a vlastných textov, ktoré priložili k známym country melódiám. Niektoré texty dostali darom od hudobných kolegov a s hrdosťou ich interpretujú. V poslednom období sa snažia pôvodné americké piesne pretextovať do češtiny, pretože žijú v meste Skalica, ktoré leží tesne na slovensko-moravskom pomedzí a táto spevná reč im je blízka. Za rok znovuzrodenia kapely sa snažia čo najviac zohrať medzi sebou a dostať sa na hudobné pódiá. Cesta do Šuňavy je im otvorená. Po nej ich čaká Lodenica Piešťany a festival v Poľsku.

Amazonka a Puky