Mince vo fontáne (Liptovský Mikuláš)

Kým vyzbierané mince skončili vo fontáne, prebehla študentská púť zakladateľa tejto kapely Vlada Slavíka. Preletel so svojím talentom a nadšením pre muziku z rodného mesta Chrudim cez Opavu do Liptovského Mikuláša, a my dnes môžeme hovoriť o legende československého folku na Slovensku.

Keďže „ve dvou se to lépe lítá“, nedoplachtil sám. S kamarátom a dnes známym muzikantom Jaroslavom Maděrom z Prahy založili v Opave v roku 1977 spievajúcu dvojicu Luscinia (v latinčine je to slávik). Hrali angažovaný folk, s ktorým hosťovali aj na festivale populárnej piesne Děčínská kotva. V novom hniezde v Liptovskom Mikuláši poňali na jar 1982 medzi seba Alžbetu Šípkovú, ktorá bola neskôr jednou z mincí vo fontáne. Súťažne sa predstavili na festivale Zaprášenými cestami (BB) v tom istom roku. Po zániku Luscinie bola krátkym, ale úspešným premostením kapela Dr. Nicolaus, po ktorej zostalo dancefloorové CD „Nepovedz“ (1996). A keďže všetko spolu nejako súvisí, dostávame sa k hudobnému pokladu – Mince vo fontáne, ktorý zažiari na našom festivale v zložení:

Vladimír Slavík – gitara, ústna harmonika, autor hudby a textov 

Tomáš Kuľka – basgitara, banjo, spev, vokály 

Ján Kamenský – gitara a spev

Martin Pupák – bicie

Táto kapela sa vyformovala v roku 1999 v Liptovskom Mikuláši. Hneď na začiatku zapustila korene vo folku. Neskôr sa hudobnými poplazmi dostávala do susedných žánrových poličiek, ako sú pop-rock a folk-rock. Názov kapely vyjadruje chuť prinášať svojim poslucháčom radosť a šťastie, tak ako mince vhodené do fontány. Trochu šťastia sa ušlo aj im, pretože už v roku založenia kapely vydali svoj prvý CD album s názvom „Ozveny“ (1999), spoločný album s inými kapelami „K slnku odvrátení“ (2000), „Svetlo“ (2001) a „Maják nádejí“ (2002). V roku 1999 rozšírili pole svojho pôsobenia založením Klubu Fontána v Liptovskom Mikuláši. Na jeho pôde organizovali pravidelné koncerty pesničkárov aj kapiel. Od roku 2002 sa začali organizačne podieľať na festivale „Folkovanie pod Skalkou“ v Liptovskom Hrádku, na úplne prvom regionálnom kole Country Lodenice v Liptovskom Mikuláši, neskôr na festivale „Letokruhy“ a pri benefičných koncertoch. Prerazili do rozhlasu a televízie. V legendárnej (Pukyho) relácii „Folkparáda“ v Rádiu Lumen sa s piesňou „Hranice“ dostali až do medzinárodnej „Dvorany folkparády“. Zaspievali si aj v seriáli Záchranári, ktorý bol uvedený na obrazovku v roku 2003. Keď ustáli rozbehnuté iné aktivity, bolo viac času na tvorbu. Repertoár sa rozšíril a zas nadišiel čas rekapitulovať. Zrodili sa postupne ďalšie albumy: „Mince vo fontáne“ (2014). „Som na ťahu“ (2016) a „Záleží na nás“ (2018). Kapela si v hudobnom svete vyskúšala rôzne aktivity. Ako účinkujúci, organizátori a aj súťažiaci. Zápolili v podujatiach Strunobranie, Turzovský vrabčiak, Moravský vrabec a Porta v Ústí nad Labem. K týmto všetkým úspechom prispela asi dvadsiatka muzikantov, ktorí sa v kapele postupne vystriedali.

Autori: Jana Matzová, tajomstvá z minulosti kapely prezradil krstný otec ich troch CD „Ľubo „Puky“ Wágner, gramatický dohľad Tibor Kováč.