Ať tě country pohladí – Zelenáči (CZ)

„Ať tě country pohladí,

 jako vánek květy šalvějí,  

zpívá písně větru z hor, 

ať ti sám andělský chór 

tóny sladkých nadějí.“


Všetci milovníci TFC muziky, ktorí sa chystajú na festival Country Šuňava 2019, určite už po prečítaní týchto veršov pocítia pohladenie duše. Je možné, že aj túto pieseň si zaspievame spoločne  pod Tatrami, pretože ZELENÁČI tam budú s nami.  

Takéto pohládzajúce slová vložil do svojej piesne Mirek Hoffmann, zakladateľ jednej z dvoch pokračujúcich vetiev niekdajších Greenhorns (Zelenáčov). Legendárna kapela prinášala radosť milovníkom country už od roku 1965 a prešli ňou mnohé nezabudnuteľné hudobné legendy. Po roku 1990 vzišli z jedného pevného kmeňa dve vetvy. Jedna „Greenhorns“ (Honzy Vyčítala) a druhá „Noví Zelenáči“ (Mirka Hoffmanna). A práve druhá vetva prinesie ovocie svojej tvorby k nám na východ Slovenska. V tejto zostave Zelenáčov zostalo „sedem statočných“ členov. Jej zakladateľ už nie je medzi nami a žiaľ nasledovali ho už aj ďalší muzikanti z tejto partie. V súčasnej dobe pevne drží v rukách opraty kapelník Milan Krbec.

Ich vystúpenie na pódiu v Šuňave bude pre mnohých nás pamätníkov, ako návrat domov. Návrat do rokov detstva a mladosti, kedy nás asi najviac oslovovali príbehy tulákov, hoboes a  kovbojov. Kapela totiž siahne práve po starých známych evergreenoch z obdobia sedemdesiatych rokov a my sa určite presvedčíme, že Zelenáči sú večne mladí.